MSZA ŚWIĘTA W DOMU. JAK JĄ PRZEŻYĆ?
Msza święta w domu. Jak najlepiej ją przeżyć?

Przeżywamy czas zagrożenia epidemicznego i zgodnie z rozporządzeniami kościelnymi przeżywamy Msze Święte (szczególnie niedzielne) we własnych domach, uczestnicząc poprzez telewizyjne i internetowe transmisje. Przypominam o niedzielnym chrześcijańskim obowiązku uczestnictwa w Eucharystii. Podpowiadam, jak godnie przeżyć taką Eucharystię.

1. Zaplanuj godzinę

Tak jak w normalnej sytuacji Msza św. jest pewnego rodzaju zaplanowanym świątecznym wydarzeniem, tak powinna być i w czasie zagrożenia epidemicznego. Zaplanujcie sobie w rodzinie, o której godzinie zbierzecie się na Mszy św. Skorzystajcie z wielu propozycji przygotowanych przez telewizje, radia, portale. Pamiętajmy też, że i nasza parafia przeprowadza transmisję Mszy św. Uczestnictwo w takiej formie tym bardziej udowodni istnienie wspólnoty naszej parafii. Choć uczestnictwo będzie wirtualne, w ten sposób dodacie sobie otuchy!
Jednym słowem: sprawdźcie godziny, dokonajcie wyboru i ustalcie, o której Msza św. Ja, ze zrozumiałych względów, zapraszam na Mszę św. z Naszego Kościoła. Transmisja dostępna na stronie internetowej Facebook naszej parafii pod adresem: https://www.facebook.com/makowarskoparafia/

2. Przygotuj się do niedzieli

Dzięki transmisji Mszy św. ocaleje to, co w Mszy św. kluczowe: Uczta Słowa Bożego. Aby dobrze przygotować się do Liturgii Słowa, warto wcześniej poznać, jakie będą czytania, pogłębić ich niezwykłą treść. Wszak to sam Bóg mówi!
Warto, by przygotowanie do niedzieli przeprowadzić wcześniej, w gronie rodzinnym. Można przeczytać czytania, które będą czytane w niedzielę podczas Mszy św., następnie opracowania, można o tym podyskutować, porozmawiać. Przekonacie się, jak zupełnie inaczej brzmi Liturgia Słowa, kiedy będziecie już uzbrojeni w profesjonalną wiedzę!

3. Przygotuj miejsce

A właściwie – przygotujcie. Ważne, by przygotowania do Mszy św. były wspólne. Niech każdy członek rodziny otrzyma odpowiednie zadanie, będzie za coś odpowiedzialny. Działajcie wspólnie, niech nikt nie będzie bierny!
Zaplanujcie sobie miejsce uczestniczenia we Mszy św. Może w salonie, tam gdzie jest telewizor? W przypadku transmisji internetowej nie ma dziś problemu, by przerzucić obraz z laptopa, smartfonu, tabletu na telewizor, można też skorzystać z funkcji smart w telewizorze. Jeśli tak się nie da, można zawsze skorzystać z komputera. W każdym razie, warto skoncentrować się nie tylko na technologii, ale także na uroczystym udekorowaniu pokoju.
Zestaw kolędowy, czyli krzyż i dwie zapalone świece, to dobry pomysł. Możecie także postawić jakiś swój ulubiony obraz, ikonę, figurkę. Chodzi o to, by to nie telewizor był w centrum domowego zgromadzenia, ale krzyż właśnie.
Przygotujcie krzesła. Tak, lepiej by były to krzesła, niż np. kanapa i fotel. Warto ustawić krzesła wokół stołu z krzyżem.
Bądźcie kreatywni. Na pewno znajdziecie wiele innych sposobów uroczystego przygotowania miejsca.

4. Niedzielny strój

Przygotować się należy nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Mimo że nie wychodzimy do kościoła, warto założyć niedzielny, uroczysty strój. Panowie – garnitur, panie – eleganckie sukienki (może niedzielny makijaż), dzieci – elegancka koszula! Zamiast domowych kapci – odpowiednie buty. Tak zawsze przygotowujemy się na wizytę naszych gości, tak zwykle przyjmujemy księdza po kolędzie, tak też zróbmy i tym razem. Strój często świadczy o tym, jaką rangę przywiązujemy do wydarzenia. A to przecież Msza św.!

5. Pro memorio

Zbierzcie się 15 – 10 minut wcześniej. Zapalcie świecie. Mogą to zrobić dzieci (starsze), by też czuły się zaangażowane w przygotowania, ale też w ten sposób poczuły wagę wydarzenia. Niech osoba zapalająca, gdy zapłonie świeca powie: "Światło Chrystusa", a pozostali odpowiedzą: "Bogu niech będą dzięki."
Jeśli macie w domu wodę święconą możecie zrobić nią znak krzyża, podobnie jak robicie to wchodząc do kościoła. Pomódlcie się wspólnie o dobre przeżycie Eucharystii. Wypowiedzcie intencje. Jeśli są dzieci, niech także powiedzą swoje intencje.
Czas przed Mszą św. przeżyjcie w milczeniu. Nie rozmawiajcie. Jeśli chcecie możecie wspólnie zaśpiewać pieśń lub pomodlić się w ciszy, poszukać skupienia.

6. Bierzcie aktywny udział

Podczas Mszy nie wahajcie się odpowiadać na wezwania, śpiewać wspólnie pieśni, czy psalm responsoryjny. Kiedy stoimy – stójcie, podczas czytań – można usiąść. Na czas przeistoczenia i Komunii św. – uklęknijcie. To wyraz czuwania, tęsknoty za Panem, którego tym razem nie możemy przyjąć, jak zwykle to czynimy.

7. Zakończenie

Po zakończeniu Mszy św., pomódlcie się chwilę. Zgaszenie świecy połączone ze słowami: „Niech światło Chrystusa pozostanie z nami na zawsze”. Wszyscy odpowiadają „I my bądźmy tym światłem”.

Życzę błogosławionych owoców wspólnej modlitwy.

Ksiądz Wiesław Wiśniewski
Wasz Proboszcz