Prace konserwatorskie i restauratorskie przy elementach wyposażenia z kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Mąkowarsku – konserwacja Ołtarza Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz wybranych elementów chrzcielnicy.
Zdjecia - kliknij
W niedzielę 12 sierpnia parafia nasza obchodziła swój doroczny odpust ku czci Świętego Wawrzyńca. Sumie odpustowej, zakończonej procesją Eucharystyczną, która została odprawiona o godz. 12:00 przewodniczył Wikariusz Biskupi Ksiądz Prałat Marian Szczepiński.
Dziś w szczególny sposób w roku duszpasterskim, w którym odkrywamy Osobę i dary Ducha Świętego pragnę bardzo serdecznie powitać w progach naszej świątyni kapłanów rocznika święceń 1991 – moich kolegów, z którymi 27 lat temu przyjąłem Święcenia Kapłańskie.
Są z nami kapłani – dzisiaj trzech diecezji, które wchodzą w skład Metropoli Gdańskiej (a więc z Gdańska, Torunia i Pelplina).
Święcenia kapłańskie przyjęliśmy 25 maja z rąk Księdza Arcybiskupa Mariana Przykuckiego w katedrze pelplińskiej.
Wraz z nami radują się, również wierni mąkowarskiej wspólnoty, których bardzo serdecznie witam i zapraszam do wspólnej modlitwy.
Radujemy się z tego, że Chrystus wybrał Nas i pragnie, abyśmy Mu służyli w JEGO Kościele i troszczyli się o zbawienie dusz.
Myślę, że wszyscy jesteśmy dziś Bogu wdzięczni za to, że mamy kapłanów. Bo dzięki nim objawia się ludziom tajemnica Bożej miłości. Człowiek, bowiem w dzisiejszych czasach potrzebuje, aby ktoś mu powiedział o tym, że jest Bóg i że ON Go kocha. I my to, może często, nieudolnie, właśnie czynimy.
I dlatego, chcemy dziś Wam Drodzy Parafianie powiedzieć, że Bóg Was kocha i My, także Was kochamy.
Powiem też, że dla nas, zawsze liczy się drugi człowiek. Ten którego Bóg stawia na drodze naszego kapłańskiego życia. I za tych wszystkich ludzi, każdego dnia Bogu dziękujemy. Wielbi dusza moja Pana, i myślę, że jest za co…, że każdy z nas ma za co Bogu dziękować. Dlatego, też, abyśmy mogli temu wszystkiemu sprostać i podołać, pragniemy teraz sprawować Eucharystię. Wczoraj świętowaliśmy Uroczystość Trójcy Świętej. Pragniemy więc życzyć sobie nawzajem, tego co Bóg może dać najlepszego, a człowiek może potrzebować, abyśmy wzięli sobie do serca, znak Krzyża Świętego. To znak Trójcy Przenajświętszej. To najkrótsza modlitwa i wyznanie naszej wiary.
Kiedy będziemy dotykać czoło – prośmy Ojca o – mądrość. Przy dotknięciu piersi poprośmy Syna o – miłość. A kiedy będziemy dotykać ramion – prośmy Ducha Świętego – o siłę. Czyńmy ten znak Krzyża św. zawsze staranie, bez pośpiechu i bez wstydu. Niech będzie to znak, Naszej wiary i miłości do Boga w Trójcy Świętej Jedynego. A przez to staniemy się uczestnikiem Bożej świętości.
W rok 2018 weszliśmy śpiewająco. Jak co roku, również w tym 21 stycznia, zorganizowaliśmy koncert kolęd w wykonaniu naszych parafian, którzy stworzyli cudowny "Zespół". W świątecznie przystrojonej świątyni licznie zebrani parafianie odsłuchali wiązankę wszystkich najpopularniejszych polskich kolęd.
Wzorem lat ubiegłych Boże Narodzenie poprzedziliśmy aktywnym uczestnictwem w parafialnych roratach.
Jak zwykle cieszy duża frekwencja dzieci, które tradycyjnie obdarowaliśmy z okazji nadchodzących Świąt zabawkami i paczkami żywnościowymi. Radości było co niemiara.
W okresie Bożego Narodzenia jakże uroczo wyglądał wystrój świątyni i tradycyjny żłóbek. Odrestaurowany kościół wyglądał bajecznie, cieszył oczy parafian, którzy głośno wyrażali swoją radość.
Prace konserwatorskie i restauratorskie przy elementach wyposażenia z kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Mąkowarsku – Etap IV – konserwacja ambony oraz ołtarza Św. Wawrzyńca
Prymas Polski przewodniczył uroczystościom odpustowym w sanktuarium Matki Bożej w Byszewie. „W Maryi, w naszej Pani i Królowej, mamy naszą matkę i kochamy jak matkę Tę, którą tutaj nazywamy Królową Krajny” – mówił.
W homilii abp Wojciech Polak podkreślił, że trwający rok ma szczególny wymiar maryjny. Rozpoczęliśmy go w maju od uroczystych obchodów 100-lecia objawień w Fatimie, a potem, pośród licznych złotych jubileuszy koronacji figur i obrazów maryjnych w Polsce, w paulińskim Leśniowie czy u Księży Marianów w Licheniu, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przeżywaliśmy 300-lecie tej pierwszej na polskiej ziemi koronacji Cudownego Jasnogórskiego Wizerunku.
„Dziś, spotykając się właśnie tutaj w Byszewie, przed obliczem Matki Bożej Królowej Krajny, w pewien sposób przygotowujemy się już duchowo na zbliżające się i związane ze świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ogólnopolskie uroczystości 140-lecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Można więc powiedzieć, że w tym roku, w jakiś szczególny sposób w różnych miejscach naszej Ojczyzny przychodzimy do Maryi, idziemy z Maryją i podążamy za Nią. A wszystkie te maryjne stacje na naszej duchowej drodze, wszystkie te spotkania, jakie przeżywamy z żywą wiarą w tak licznych maryjnych sanktuariach rozsianych na naszej polskiej ziemi, wciąż nam pozwalają dostrzec – jak wyraził to pięknie w swym jasnogórskim przesłaniu z okazji 300-lecia koronacji papież Franciszek – że kocha się jak matkę Tę, którą przecież nazywamy naszą Panią i Królową” – mówił Prymas Polski.
W Maryi, w naszej Pani i Królowej – kontynuował metropolita gnieźnieński – o czym świadczy także ten Cudowny Wizerunek Byszewski ukoronowany przez biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego już przeszło pięćdziesiąt lat temu, mamy więc naszą matkę i kochamy jak matkę Tę, którą tutaj nazywamy Królową Krajny. Jest obecna dla wszystkich i dla każdego, kto z taką wiarą, od wielu już stuleci, idąc śladami waszych przodków nawiedza Jej byszewski dom. A przychodzimy tutaj – podkreślił – by powierzając Jej siebie samych, nasze rodziny, nasze społeczności, nasz naród i naszą Ojczyznę, uczyć się od Niej, w jaki sposób wchodzić w Bożą historię i z wiarą przyjmować to, co jest Bożym natchnieniem i Bożym pomysłem, Bożym planem również na nasze ludzkie życie.
„Ona w całym swoim życiu ukazała nam – jak to trafnie streścił papież Franciszek – swoją wrażliwość i wyobraźnię w służbie potrzebującym, piękno poświęcenia swojego życia dla innych, bez szukania w życiu pierwszeństwa i dzielenia. Ona bowiem nie zamknęła się w domu, nie dała się sparaliżować strachem czy też pychą. Maryja nie jest bowiem typem kobiety, która, by czuć się dobrze, potrzebuje kanapy, gdzie mogłaby usiąść wygodnie i bezpiecznie (…) Jeśli potrzebna jest pomoc (….) nie marudzi i natychmiast wyrusza w drogę. Jakże więc będzie i jest przecież bliska tak wielu, którzy także tutaj, także na Krajeńskiej Ziemi mocno doświadczonej przez ostatnie nawałnice, spontanicznie przyszli i wciąż przychodzą innym na pomoc. Objawia się nasza ludzka wrażliwość, nasza wyobraźnia w służbie potrzebującym, otwartość serca na doznane przez innych nieszczęścia, miłość i solidarność, a także jedność i otwartość na siebie nawzajem” – podkreślił abp Polak dodając, że w ten sposób widzimy, że „nie jesteśmy porzuceni i osamotnieni, że pośród wielu doświadczeń i problemów nie jesteśmy pozostawieni samym sobie, bo nie jesteśmy sobie nawzajem obojętni, bo, pomimo naszych grzechów i wad, dociera i do nas, także w tym miejscu, świadectwo życia Maryi i uczy nas, i drąży w nas, często jak kropla drąży skałę, i nawraca nas na ten właśnie styl życia, na ten sposób życia, który Ona nam pozostawiła na ziemi”.
W niedzielę 13 sierpnia parafia nasza obchodziła swój doroczny odpust ku czci Świętego Wawrzyńca. Sumie odpustowej, zakończonej procesją Eucharystyczną, która została odprawiona o godz. 12:00 przewodniczył ksiądz dr Stefan Adrich, proboszcz i kustosz naszego Sanktuarium Maryjnego w Byszewie.
W niedzielę, 11 czerwca, obchodziliśmy Uroczystość Najświętszej Trójcy. Skończył się czas spowiedzi świętej wielkanocnej. Podczas Mszy św. o godz. 10:00 dzieci naszej parafii przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Był to dzień szczególnie ważny w naszej wspólnocie parafialnej i w rodzinie. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby z tej pięknej i doniosłej uroczystości wyeliminować wszystko, co jest jej niegodne. Do pierwszej Spowiedzi Świętej dzieci przystąpiły dzień wcześniej - w sobotę.
W sobotę, 13 maja, w liturgii wspominaliśmy Matkę Bożą Fatimską, Jej 100-lecie objawień oraz kolejną rocznicę zamachu na papieża św. Jana Pawła II. Mając przed oczami to wydarzenie z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór staramy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze codzienne sprawy. Tego dnia, w 100 lecie objawień w Fatimie, młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania i parafianie z Mąkowarska przybyli do Sanktuarium Maryjnego w Byszewie na Mszę Świętą połączoną z Nabożeństwem Fatimskim, podczas których poświęcona została kolejna kopia figury Matki Bożej Fatimskiej.
W niedzielę 29 marca 2017 roku "na większą chwałę Bogu, dla uczczenia 100 - lecia objawień w Fatimie, A nade wszystko Ludowi Bożemu na pożytek doczesny i wieczny został wmurowany kamień węgielny z Ziemi św. pod budowę Drogi Krzyżowej w Byszewie".
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy ludzkie serca otwierają się na drugiego człowieka, okazując mu miłość i dobroć. Różne organizacje podejmują działania, które pozwalają potrzebującym przeżyć Święta Bożego Narodzenia z chrześcijańską nadzieją na lepsze jutro i miłej atmosferze. Jak co roku w takie działania włączyła się Parafia wraz ze Szkolnym Kołem „Caritas” przy Zespole Szkół w Mąkowarsku. Po raz Kolejny zorganizowaliśmy naszą Parafialną Świąteczną Paczkę, którą obdarowaliśmy 108 rodzin z naszej wspólnoty. Wszystkim Parafianom, którzy włączyli się w to szlachetne dzieło składam serdeczne „Bóg zapłać”. Ludziom Dobrej Woli dziękujemy za Wielkie Serca!.
24 listopada 2016 roku odbyła się XXII Sesja Rady Powiatu Bydgoskiego. Miała bardzo uroczystą oprawę. Starosta Bydgoski Wojciech Porzych wręczył odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”, srebrne „Za opiekę nad zabytkami”, odznaki Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu”, Medal Starosty Bydgoskiego „Za zasługi dla powiatu” oraz nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.
Wśród odznaczonych znalazł się ksiądz kanonik Wiesław Wiśniewski - proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii pw. Świętego Wawrzyńca w Mąkowarsku.
W minioną sobotę o godz. 17:00 młodzież naszej wspólnoty przyjęła sakrament bierzmowania z rąk J.E. Księdza Biskupa Sufragana naszej diecezji prof. dra hab. Wiesława Śmigla.
Nominacja dla księdza proboszcza do wyróżnienia przyznawanego przez burmistrza Koronowa, statuetki „KORONA FELIX VALLIS” w zakresie modernizacji budynków i ochrony zabytków - 18 grudnia 2015 roku
Podczas sesji Przewodniczący Rady - Włodzimierz Domek przypomniał ważne fakty z ostatnich 25 lat, Burmistrz Koronowa zaprezentował „25 lat samorządu gminy Koronowo" pod względem zrealizowanych inwestycji i wybranych działań. Przegląd pokazał, że gmina Koronowo stale się rozwija, a dzięki zaangażowanym mieszkańcom udaje się wykonać wiele przedsięwzięć.
Medalem "Za zasługi dla Ziemi Koronowskiej wyróżnieni zostali: Państwo Zenona i Zdzisław Niedźwiedź oraz Pan Angelos Spanidis. (Uchwały w sprawie przyznania Medalu „Za zasługi dla Ziemi Koronowskiej" tutaj i tutaj).
Trzy osoby zostały wyróżnione za długoletnie pełnienie funkcji Radnego Rady Miejskiej w Koronowie. Aż pięć kadencji taką funkcję pełnili: Pan Grzegorz Myk, Pan Tomasz Gordon oraz Pan Marian Kuropatwiński (oboje są członkami Rady trwającej, VII kadencji).
Po raz pierwszy wręczono także wyróżnienia Burmistrza Koronowa - statuetki „Korona Felix Vallis". Więcej o wyróżnieniu tutaj
Nominowanymi do wyróżnienia przyznawanego przez Burmistrza Koronowa, statuetki „KORONA FELIX VALLIS" w zakresie modernizacji budynków i ochrony zabytków byli: Ks. Prałat Henryk Pilacki, Ks. Wiesław Wiśniewski - Proboszcz Parafii pw. św. Wawrzyńca w Mąkowarsku, Bank Spółdzielczy w Koronowie, reprezentowany przez Prezesa Banku, Panią Alicję Huczyńską. Nominowanymi w zakresie przedsiębiorczości byli: Firma Wimar Sp. z o.o. w Koronowie, reprezentowana przez Pana Wiesława Nowogórskiego, Pan Andrzej Kortas, właściciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno - Sanitarnych „INŻBUD" w Koronowie, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska" w Koronowie, reprezentowana przez Prezesa Zarządu Pana Wiesława Gancarka. Nominowanymi w zakresie przedsiębiorczości rolniczej byli: Spółdzielnia Producentów Ziarna Zbóż i Nasion Roślin Oleistych „Agro - Kłos" we Wtelnie - reprezentowana przez Prezesa Pana Stanisława Ormińskiego, Pan Wojciech Klimkiewicz - właściciel Gospodarstwa Rolnego i Sadowniczego we Wtelnie, Elewator w Koronowie Sp. z o.o., reprezentowany przez Pana Sławomira Turostowskiego. Wyróżnienia otrzymali: ks. prałat Henryk Pilacki, Pan Andrzej Kortas oraz Spółdzielnia Producentów Ziarna Zbóż i Nasion Roślin Oleistych „Agro - Kłos" we Wtelnie.
Uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Koronowie w swoim przedstawieniu pokazali przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość gminy Koronowo. Podczas sesji odbył się też koncert orkiestry dętej działającej przy MGOK, Pedagogiczna Biblioteka w Koronowie przygotowała wystawę dotyczącą regionu i samorządności, była także wystawa fotografii wykonanych przez Panią Hannę Kulągowską-Puzio oraz stoisko promocyjne gminy Koronowo. Nie zabrakło też okolicznościowego tortu.
Po uroczystej sesji odbył się koncert zespołu Golden Life, podczas którego nie zabrakło hitów takich jak „Wszystko, to co mam", „Oprócz błękitnego nieba" i wielu innych znanych przebojów.